Wytrzymałość krat pomostowych

Jak ocenić czy kraty pomostowe spełnią one nasze wymagania?

Kraty pomostowe zaliczają się do dość wyspecjalizowanych materiałów, które muszą spełniać wysokie standardy techniczne i cechować się odpowiednimi parametrami, aby stanąć na wysokości konstrukcyjnych wyzwań, jakie się przed nimi stawia. Jak sama nazwa wskazuje, popularnie wykorzystuje się je przy pomostach i podobnych instalacjach, które w większości przypadków znajdują się na zewnątrz budynków. Samo ich zastosowanie wskazuje na to, jaką trwałością muszą się takie kraty wykazywać. Nieustanny kontakt z różnego rodzaju zabrudzeniami, opadami atmosferycznymi oraz wywieraną na nie presją mechaniczną mogą z biegiem czasu doprowadzić do uszkodzeń większości materiałów, lecz kraty pomostowe projektowane są dokładnie z myślą o tego typu problematycznych warunkach. Skąd bierze się ich wytrzymałość i jak ją ocenić?

Parametry, czyli wizytówka krat pomostowych

Kiedy decydujemy się na zakup krat pomostowych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich parametry. To oczywiste, że nie będziemy całego towaru testować osobiście, dlatego dane udostępnione na portalu producenta zazwyczaj okazują się wystarczająco wiarygodnym źródłem informacji, aby skutecznie określić jakość nabytego sprzętu.

Do najważniejszych parametrów zalicza się tu:

  • Zastosowany materiał – kraty pomostowe niemal zawsze wytwarza się ze stali, lecz nawet ta grupa stopów może znacznie od siebie odstawać pod względem właściwości.
  • Konstrukcja – największe różnice pomiędzy poszczególnymi typami krat to właśnie różnice konstrukcyjne, które należy dobrać zgodnie z ich przewidzianym zastosowaniem.
  • Dodatkowe zabezpieczenia – powierzchnia antypoślizgowa, dodatkowe cynkowanie, wzmocnienia łączeń i inne, mniej lub bardziej drobne modyfikacje, mają znaczny wpływ na faktyczną funkcjonalność krat pomostowych.

Dobór zgodny z zastosowaniem

Kraty pomostowe występują w licznych wariantach, czego nie powinno się zbagatelizować. W zależności od konkretnych wymagań mogą one spisać się lepiej lub gorzej. Przemyślany wybór to podstawa, dlatego w razie potrzeby warto poradzić się specjalistów, którzy są w stanie wskazać optymalną opcję.

SPRZEDAŻ